sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

sosyal-medya-yonetimi-nasil-yapilir

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya geçtiğimiz yıllarda hızla işletmelerin hayatına girmiş gerek pazarlama gerekse satış alanlarında görmezden gelinemeyecek seviyelerde kendisine yer edinmiştir. Bu durum kurumların sosyal medya olmadan pazarlama düşünemez hale bile getirmiştir. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bulamayanlar ise profesyonel şirketlerden destek alır olmuştur.

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının kurum imajına katkı sağlayacak şekilde nasıl kullanılması gerektiğini, kriz anında nasıl bir yol izlenerek çözüm sağlanabileceğini gösteren durumların tamamına verilen ortak isimdir. Bu şirketin fiziki tüm varlıklarını yönetmek kadar önemli bir zorunluluktur.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Bir pazarlama ya da kurumsal imaj stratejisi olarak değerlendirilmek istendiğinde sosyal medya yönetimi için öncelikle hitap edilecek pazar dilimi seçilmelidir. Çünkü stratejinin uygulanacağı pazar bölümlenmediği ve şirketin kurumsal kimliğine uygun olmadığı sürece sosyal medya yönetimi işe yaramayacaktır. Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanı gibi demografik özelliklere göre pazar bölümlenmesi yapılabilir. İçerik yönetimi ise ikinci önemli durumdur. Unutulmamalıdır ki etkin şekilde sağlanan sosyal medya yönetimi arama motorlarında en üstte çıkmanıza olanak sağlayacaktır. Paylaşımlarınızın dili açık ve anlaşılır olmalı ve belirlenen hedef kitleye hitap etmelidir.

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar; hedef pazarın seçimi ve içerik yönetimden sonra en önemli unsur olan rakiplerin analizidir. Rakiplerinizin neler yaptığını ve ne durumda olduklarını analiz etmeden sadece kendi yolunuza bakmak sizi zora sokacaktır. Çünkü yürüdüğünüz yol sadece sizin bulunduğunuz bir yer değildir. Ayrıca yaptığınız paylaşımların analizlerini de tutmanız gerekir. Çünkü sosyal medya yönetiminizin başarıya ulaşıp ulaşmadığını verile ışığında değerlendirmek buna göre yol çizmenize katkı sağlar. Bu sayede pazarlama stratejinizin, pazarın ya da içerik yönetiminin doğru mu yanlış mı olduğu test edilmiş olacaktır. Yapılan yanlışın matematiksel olarak da görülebilir olması stratejinizi yani elinizi kuvvetlendirecektir. Her anlamda etkin ve doğru bir sosyal medya yönetimi kurumsal kimliğinize bir katkı ve başarılarınıza ön ayak olacaktır.

benzer yazılar
dijital-pazarlama-seo-trendleri
seo trendleri

Dijital pazarlama günümüzdeki işlerle birlikte büyümesiyle birlikte artık arama motoru optimizasyonu yani SEO rolünüde üstlenmeye başladı. SEO, insanların sizin web sitenize, bloğunuza, makalelerinize ve içerik şablonlarınıza ulaşmakta büyük rol oynamakta. Mesela artık Google'ın kurallarına göre oynamazsanız web trafiğinizin mahvolduğunu izleyebilirsiniz.

adwords-reklamlari
adwords reklamları maliyetli mi?

Google tarafından geliştirilen Adwords oldukça karmaşık bir algoritmaya sahiptir. Kullanıcıların bu algoritma ile uğraşmadan basit bir ara yüz tasarımı ile...

seo-hizmeti-veren-firmalar-3
seo hizmeti veren firmalar

SEO, web sitelerini üst sıralara çıkarmak isteyen kişi ya da kurumların ihtiyacıdır. Günümüzde bunun için bir sürü firma vardır. Bu seçenek çokluğu ise kişileri ve kurumları oldukça zorlamaktadır.